Bankada hesabı olanları ilgilendiren açıklama Ziraat Bankası’ndan geldi. Ziraat Bankası o hesaplar için zaman aşımı uygulayacak. Binlerce vatandaşın banka hesabı silinecek. Banka hesabının silinmesini ve birikimlerini kaybetmek istemeyenlerin Ziraat Bankası’na başvurması gerekiyor. Hemen sizde Ziraat Bankası’nda zaman aşımına uğrayan hesabınız olup, olmadığını kontrol edin!

Ziraat Bankası Zaman Aşımı Uygulaması

Bankacılık sektörüne yönelik 22.04.2021 tarihli 7316 sayılı Kanun’daki düzenlemeye ilişkin Resmi Gazete yayınıyla banka hesaplarına zaman aşımı uygulanacak. Bankacılık sektörünü ilgilendiren kanun düzenlemesiyle birlikte 10 yıl içinde talep ve tahsil gerçekleştirilmeyen banka hesapları otomatik olarak silinecek. Türkiye’nin kamu bankası Ziraat Bankası tarafından bu konuya ilişkin açıklama gerçekleştirildi.

Ziraat Bankası ilgili kanun düzenlemesi kapsamında yer alan banka hesapları için YTM’ye devir yapacağını açıkladı. O banka hesabı sahiplerinin YTM’ye devir işlemi gerçekleşmeden önce kendisine en yakın Ziraat Bankası şubelerine başvuru gerçekleştirmeleri gerektiğine dikkat çekildi. Son tarihe kadar başvuru yapılmayan banka hesapları YTM’ye devredilecek. YTM’ye devri gerçekleştirilen banka hesapları ve içerisinde yer alan birikimler üzerinde herhangi bir hak talebinde bulunulamayacak. Bu yüzden Ziraat Bankası’nda hesabı olan ve uzun yıllardır hiç işlem yapmayan kişilerin vakit kaybetmeden 2022 yılında zamanaşımına uğrayacak olan yatırım hesapları listelerinden hesaplarının durumunu kontrol etmeleri gerekiyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Zaman Aşımına Uğrayan Hesap Kontrolü Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, zaman aşımına uğrayan hesaplar listesi içerisinde müşterilerinin kolayca sorgulama yapabilmelerine yardımcı oluyor. Ziraat Bankası tarafından resmi internet sitesinde hizmete sunulan “Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar” sorgulama ekranı üzerinden hesabınızın zaman aşımı listesinde yer alıp, almadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemi için “Ad/Soyad ve Unvan” bilgisini girdikten sonra sayfadaki “Güvenli Kodunu” girmeniz ve “Gönder” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Böylelikle Ziraat Bankası’nda açtığınız ve hatta yatırım yaptığınız ancak daha sonra unuttuğunuz bir yatırım hesabınızın olup, olmadığını öğrenebilirsiniz.

Zaman aşımı uygulamasının tamamlanmasından sonra yatırım hesabınızın yanı sıra hesabınızda yapmış olduğunuz birikimler için dahi herhangi bir yasal talepte bulunabilir durumda olmazsınız. Bu yüzden vakit kaybetmeden sizde hemen Ziraat Bankası’nın resmi web sitesini ziyaret ederek Ziraat Bankası zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinden kontrolünüzü yapın.