Ziraat Bankası portföyündeki tüm müşterilerini uyardı. Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca belirlenen bir düzenleme sonrasında, bankalarda bulunan her türlü emanet ve alacaklar, hak sahibinin on yıl boyunca bir işlem ya da talimatta bulunmaması halinde artık çekilemeyecek. Bu durumdaki müşterileri için bir liste yayınlayan Ziraat Bankası, konuya ilişkin tüm şubelerini alarma geçirdi. İşte detaylar!

Hesabınıza Erişemeyeceksiniz!

Ziraat Bankası, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı bir açıklama ile tüm mevduat sahiplerini ve müşterilerini geçmişe yönelik hesaplarını kontrol etmeleri için uyardı. Sermaye Piyasası Kanunu’nun yapmış olduğu düzenlemeler kapsamında, eğer hesap sahipleri emanet ve alacaklarına dair hesaplarda on yıl içinde bir işlem yapmamışsa ya da herhangi bir talimatta bulunmamışsa bu hesaplar Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne emaneten devredilecek. Devir işleminden sonra ise mevduat sahipleri bir daha bu hesaplara erişemeyecek ve söz konusu tutarlar Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne gelir kaydedilecek.

Mutlaka Kontrol Edin, Yoksa Hesabınız Kapanacak!

Bankalarda bulunan ve uzun bir süre herhangi bir şekilde kullanılmamış ya da talimat verilmemiş olan hesaplar için çıkartılan mevzuat uyarınca Ziraat Bankası da müşterilerini uyardı. Konu ile ilgili Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. Maddesi, söz konusu hesapların emanete aktarılacağını duyurdu. Buna göre göre, “Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) gelir kaydedilir” denilmektedir. Resmi Gazete' de yayımlanan bu hüküm kapsamında, zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri yer alan kişilerin mutlaka devir tarihinden önce Ziraat Bankası şubelerine başvurarak hesaplarına erişim sağlamaları gerekiyor. Eğer bu şekilde bir hesabınız varsa ve bankaya bu konuda bilgi vermemişseniz, bu hesabınızdaki her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecek. Bu nedenle en kısa zamanda Ziraat Bankası resmi web sitesinde yayınlanan listelerde adınızın olup olmadığını kontrol ederek eğer varsa size en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurmanız gerekir.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!