Bankada hesabını unutanların vakit kaybetmeden bankaya giderek başvuru yapması gerekiyor. Geçmişte bankada yatırım hesabı açan ve uzun zamandır hiç işlem yapmayanların hesapları otomatik olarak silinecek. Bankacılık mevzuatı düzenlemeleri kapsamında Ziraat Bankası’ da 10 yıl boyunca işlem görmeyen tüm yatırım hesaplarına zaman aşımı uygulayacak. Zaman aşımı uygulanan hesaplar ve içerisindeki yatırımlar kaybedilecek. İşte zaman aşımı nedeniyle banka hesabının ve yatırımların kaybedilmemesi için yapılması gerekenler!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Ziraat Zaman Aşımı Nedir?

Bankacılık sektöründe belirli kriterler doğrultusunda yatırım hesaplarına zaman aşımı işlemi uygulanıyor. Zaman aşımı uygulanan yatırım hesaplarına ve içerisinde mevcut olan yatırımlara ilişkin herhangi yasal bir hak talep etme şansı kalmıyor. 22.04.2021 tarihli ve 31462 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7316 sayılı Kanun maddesi düzenlemeleri kapsamında 10 yıl boyunca işlem yapılmaya Ziraat Bankası yatırım hesapları banka tarafından otomatik olarak zaman aşımına tabii tutulacak.

Ziraat Bankası tarafından zaman aşımı uygulanan yatırım hesapları “YTM” emaneten devri gerçekleştirilecektir. Zaman aşımına uğrayan yatırım hesapları listesinde bilgileri olan kişilerin mutlaka belirtilen tarih öncesinde Ziraat Bankası’na başvuru gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ziraat Bankası tarafından 10 yıldır işlem yapılmadığı için zaman aşımı dolayısıyla YTM’ye devri yapılmadan önce hesabın ve içerisindeki yatırımların kaybedilmemesini sağlamak üzere Ziraat Bankası şubelerine şahsen başvuru yapılması gerekiyor. Ziraat Bankası tarafından belirtilen “Zamanaşımına Uğrayan Varlıkların İadesi İçin Başvuru” prosedürüne uygun şekilde başvuruların Ziraat Bankası’na yapılması gerekiyor.

2022 Ziraat Bankası Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar

Bankacılık sektöründe 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62.maddesi çerçevesinde tüm bankalar tarafından uygulandığı gibi Ziraat Bankası tarafından da o hesaplar için zaman aşımı uygulanacak. Zaman aşımı uygulanacak hesaplar arasında 10 yıldır herhangi bir işlem ve talep gerçekleştirilmemiş olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar bulunmaktadır.

Ziraat Bankası’nda daha önce yatırım hesabı açmış olan ancak bunu unutan vatandaşların en kısa süre içerisinde Ziraat Bankası şubelerine şahsen başvuru yapması gerekiyor. Zaman aşımı işlemi uygulanan hesaplar arasında bilgileri bulunan vatandaşların, en geç 15.06.2022 tarihine kadar Ziraat Bankası şubelerine geçerli kimlik belgeleri ile birlikte şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.