Bankalardan yapılan açıklamaya göre o hesaplar, zaman aşımına uğrayacak. Bankacılık sektöründeki uygulama gereğince tüm bankalar gibi Ziraat Bankası tarafında da belirtilen şartlardaki o hesaplar zaman aşımına uğrayacak. Eğer hesap sahipleri, son başvuru tarihinden önce başvuruda bulunmaz ise herhangi bir hak talebinde bulunamayacak. Peki Ziraat zaman aşımına uğrayacak hesaplar nasıl kontrol edilir. Hangi hesaplar zaman aşımına uğruyor? Son başvuru tarihi ne zaman?

Ziraat Bankası’nın Zaman Aşımına Uğrayacak Hesapları

Ziraat Bankası, bankacılık sektörü mevzuatları gereğince 10 yıl boyunca hiçbir işlem yapılmayan mevduat hesaplarına zaman aşımı işlemi uygulayacak. Bankacılıkta zaman aşımı uygulanan hesaplar için daha sonraki süreçte sahiplerinin hak talep etme şansı olmuyor. Bu yüzden bankada unuttuğu bir mevduat hesabı olan kişilerin son başvuru tarihinden evvel, Ziraat Bankası’na başvuru yapması gerekiyor.

Zamanında Ziraat Bankası’nda mevduat hesabı açan ve içerisinde yatırım bulunduran kişiler, daha sonra bu hesabını unutabiliyor. Bu durumda 22.04.2021 tarihli ve 31462 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 7316 sayılı Kanun’daki düzenlemeye istinaden zaman aşımı uygulanıyor. İlgili kanun maddesi çerçevesinde Ziraat Bankası, 10 yıl süreyle hiçbir işlem yapılmayan mevduat hesaplarına zaman aşımı uyguluyor. Her yıl 10 yıllık işlemsiz süreyi dolduran hesaplar için zaman aşımı uygulanıyor.

Ziraat Zaman Aşımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası tarafından duyurulan 2023 yılı içerisinde zaman aşımına uğrayacak yatırım hesapları için basitçe sorgulama yapılabiliyor. Böylelikle vatandaşlar, Ziraat Bankası’nda zaman aşımı listesine alınan unuttuğu bir mevduat hesabı olup, olmadığını kontrol edebiliyor. Ziraat Bankası’nın zaman aşımı sorgulama işlemleri elektronik ortamda yapılabiliyor. Sorgulama işlemi için Ziraat Bankası, resmi web sitesindeki “Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar” sayfası ziyaret edilebiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Bu sayfada yer alan “2023 yılında zaman aşımına uğrayacak olan yatırım hesapları” kısmından sadece isim ve soy isim ile sorgulama yapılabiliyor. Sadece bu bilgilerle vatandaşlar adına kayıtlı olan Ziraat Bankası’nda açtığı ve daha sonra unuttuğu bir yatırım hesabı olup, olmadığını kontrol edebiliyor. Eğer adına kayıtlı zaman aşımına uğrayacak bir hesabı bulunuyor ise belirtilen son başvuru tarihine kadar Ziraat Bankası’na başvuru yapması gerekiyor.