Bugün birçok kişi bütçesini aşan nakit ihtiyaçları ile karşı karşıya geldiğinde kendilerini mecburen bankalardan ihtiyaç kredisi çekerken buluyor. Ancak sonunda kredi faizleri bir sarmal olarak büyüyüp gittiği için vatandaşlar faizsiz bankacılık olanaklarını da araştırmayı bir çare olarak görüyor. Ya da daha en baştan faizle iş ve işlem yapmak istemeyen müşteriler içinse katılım bankaları önemli bir alternatif oluşturuyor. Peki ama katılım bankalarının koşulları nelerdir ve en popüler katılım bankaları hangileridir? İşte detaylar!

İhtiyaç Finansmanı İçin Gerekli Olan Belgeler

Katılım bankaları, finansman desteği için başvuruda bulunan müşterilerden genel olarak şu belgeleri istemektedir:

  • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportu,
  • Başvuru sahibinin gelir belgesi ya da bir ücretli çalışan ise maaş bordrosu, (Eğer maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyorsa ayrıca firmanın imza sirküleri)
  • Bunun yanı sıra eğer banka gerekli görürse bunlara ilaveten kefil ve ek belgeler istenebilir. Tabi bu durumda başvuru sahibinden ayrıca kefil istenecek olursa kefilin de aynı evrak ve belgeleri şubeye getirmesi gerekir.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat  Katılım Bankacılığı olarak, faiz kullanmak istemeyen müşteriler için sunulan finansal destek için bankanın belirlemiş olduğu kar payı oranı yüzde 2,06. Maksimum 36 ay geri ödeme süresi olan destekten örneğin 10.000 TL tutarında yararlandığınız takdirde bankaya yapmanız gereken aylık ödeme miktarı yalnızca 431,94 TL olur.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk'ten alacağınız ve eğitim, sağlık, tatil, tadilat gibi birçok ihtiyaç için kullanabileceğiniz destek için bankanın belirlemiş olduğu kar payı oranı yüzde 2,15. Bu oran karşılığında çekmiş olacağınız örneğin 10.000 TL tutarında finansal destek için bankaya yapmanız gereken aylık ödeme miktarı 436,16 TL.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Türkiye Finans Katılım Bankası

Ülkemizin en eski ve köklü kalkınma bankalarından birisi olan Türkiye Finans da, profilindeki müşterileri için faizsiz, kar payı karşılığında finans desteği sunan bankalar arasında yer alıyor. Türkiye Finans'ın, maksimum 36 ay vade ile sunmuş olduğu destek için belirlemiş olduğu kar payı oranı yüzde 2,19. Bu oran karşılığında örneğin 10.000 TL tutarındaki bir destek için bankaya ödenecek olan aylık taksit tutarı ise 440,28 TL.